Hyppää sisältöön

Valikkoryhmät

Valikkoverkoston muodostavat 42 valikkoryhmää. Ryhmät tapaavat säännöllisesti, vaikuttavat paikallisiin tai oman alansa asioihin, tekevät yhteistä vapaaehtoistoiminnan viestintää, järjestävät koulutuksia ja virkistystä sekä koordinaattoreille että omille vapaaehtoisilleen sekä järjestävät tapahtumia ja rekrytoivat vapaaehtoisia yhdessä. Tärkeä osa toimintaa on koordinaattoreiden välinen verkostoituminen ja vertaistuki.

Tule mukaan!

Verkoston muodostavat 39 alueellista ryhmää ja kolme valtakunnallista teemaryhmää: globaalivastuujärjestöjen valikkoryhmä, tuetun vapaaehtoistoiminnan valikkoryhmä ja Ukrainan kriisin valikkoryhmä. Ota yhteyttä oman alueesi tai teemasi valikkoryhmän puheenjohtajaan tai yhteyshenkilöön. Yhteystiedot löytyvät alta.

Eikö alueellasi ole ryhmää? Tarvitsetko sisällöllistä tukea samalla alalla toimivista? Perustetaan uusi ryhmä! Ota yhteyttä Kansalaisareenan aluetoiminnan päällikköön Pinja Niemiseen, pinja.nieminen(at)kansalaisareena.fi.

Tutustu myös Valikkoryhmien hyviin tapaamiskonsepteihin, joista saat ideoita oman ryhmäsi tapaamisiin.

Globaalivastuujärjestöt
Globaalivastuujärjestöjen valikkoryhmä kokoaa yhteen vapaaehtoistoiminnan koordinaattorit, jotka työskentelevät kehitysyhteistyön, ihmisoikeuksien, ympäristön tai kansainvälisen vapaaehtoistyön järjestöissä. Teemaryhmää koordinoivat Fingo ja Kansalaisareena.

Puheenjohtaja: Matias Uusisilta, Kirkon ulkomaanapu Changemaker – nuorisoverkoston koordinaattori.
matias.uusisilta(at)kua.fi
Saavutettava vapaaehtoistoiminta
Saavutettavan vapaaehtoistoiminnan valikkoryhmässä on mukana toimijoita organisaatioista, jotka kehittävät saavutettavaa vapaaehtoistoimintaa. Toiminta voi olla tietylle kohderyhmälle suunnattua tuettua vapaaehtoistoimintaa tai kaikille avointa vapaaehtoistoimintaa, jossa tehtäviä muotoillaan vapaaehtoisten yksilöllisten tarpeiden pohjalta. Verkoston arvopohjana on yhdenvertaisuus. Tavoitteemme on, että kaikilla vapaaehtoistoiminnasta kiinnostuneilla olisi yhdenvertaiset mahdollisuudet toimia arvojaan vastaavissa vapaaehtoistehtävissä. Tätä tavoitetta edistämme esimerkiksi tunnistamalla ja purkamalla osallistumisen esteitä sekä tarjoamalla vapaaehtoisille yksilöllistä tukea.  Verkostossa opimme toisiltamme ja ideoimme uutta. Toivotamme tervetulleeksi verkostoon vapaaehtoistoimintaa koordinoivia ja suunnittelevia ammattilaisia, jotka haluavat omassa työssään kehittää vapaaehtoisten moninaisuutta huomioivia käytäntöjä.

Ryhmässä ovat nyt mukana seuraavat organisaatiot:

Lahden Diakonialaitos ja Tukea vapaaehtoisuuteen
Kehitysvammaisten Tukiliitto ja Yhdenvertainen kaveritoiminta
Kehitysvammatuki 57 ry
Hämeen Setlementti
Lounais-Suomen Avustajakeskus
Sosped-säätiö ja Tampereen kulttuuripaja Virta
Helsingin Muistiyhdistys ja Helsingin ja Itä-Uudenmaan Muistiluotsi
Joensuun Setlementti ja Yhdessä vapaaehtoiseksi -hanke
Mielenterveysyhdistys Helmi ry
Satakunnan Yhteisökeskus
Kehitysvammaliitto
Sininauhasäätiö
Caritas-Säätiö ja Jelpaten-hanke

Yhteydenotot: Venni Turtiainen: venni.turtiainen(at)kvtuki57.fi
Ukrainan kriisin valikkoryhmä
Kuuluuko työhösi Ukrainan kriisiin liittyvien vapaaehtoistehtävien koordinointia, kuten esimerkiksi vapaaehtoisten tukemista pakolaisten vastaanottoon tai kotouttamiseen liittyvissä tehtävissä? Liity Ukrainan kriisin valtakunnalliseen valikkoryhmään puheenjohtaja Eliisa Saariselle: eliisa.saarinen(at)hel.fi
Espoo
Espoon valikkoryhmä koostuu Espoon Vapaaehtoisverkoston jäsentahoista ja niissä olevista vapaaehtoistoiminnan koordinaattoreista Espoon kaupungilta, seurakunnista sekä kolmannelta sektorilta.

Puheenjohtaja: Inka Averin, inka.averin(at)hyte.fi

Lisätietoja: Espoon valikkoryhmä
Helsinki
Puheenjohtaja: Eliisa Saarinen, eliisa.saarinen(at)hel.fi
Varapuheenjohtajat: Tiina Nurmenniemi ja Kristiina Stenman

Puheenjohtajakolmikko edustaa Helsingin kaupunkia. Ryhmässä on järjestöjen, kuntien ja yritysten vapaaehtoistoiminnan koordinaattoreita. Ryhmä kokoontuu ainakin toistaiseksi Teamsissa. Ryhmään liittyäksesi ota Eliisaan yhteyttä.
Helsingfors: Frivilligt på Svenska
Frivilligt på svenska är ett nätverk för organisationer som erbjuder frivilligarbete i Helsingfors.
Mera information: https://www.facebook.com/frivilligtpasvenska

Ordförandena: Maj Ilola och Emelie Möllerström, SAMS vänverksamhet,
vanverksamhet(at)samsnet.fi
Huittinen
Puheenjohtaja: Anu Kärki, anu.karki(at)huittinen.fi
Hyvinkää
Puheenjohtaja: Noora Widing, noora.widing(at)hyvy.fi, puh. 045 168 4577

Lisätietoja: Hyvinkään yhdistykset ry
Hämeenlinna
Hämeenlinnan seudun vapaaehtoistoiminnan verkosto on paikallisten vapaaehtoistoimintaa tarjoavien tahojen verkosto ja yhteenliittymä ja toimii alueen valikkoryhmänä. Toiminnan tavoite on madaltaa kynnystä tulla mukaan vapaaehtoistoimintaan sekä tehdä tärkeää vapaaehtoistoimintaa näkyväksi.

Puheenjohtaja: Laura Kujala, laura.kujala(at)hameensetlementti.fi, puh. 050 340 0134.

Lisätietoja: Hämeenlinnan seudun vapaaehtoistoiminnan verkosto
Jokilaaksot
Jokilaaksojen valikkoryhmään kuuluu toimijoita Siika-, Pyhä- ja Kalajokilaakson alueelta.

Puheenjohtaja: Anitta Anunti, Raudaskylän Kristillinen Opisto, anitta.anunti(at)rko.fi, puh. 044-7427629
Jyväskylä
Jyväskylän valikkoryhmä on vapaaehtoistoimintaa organisoivien yhteisöjen muodostama avoin verkosto ja siinä on mukana yli 80 yhteisöä eri sektoreilta.

Puheenjohtaja: Mervi Robert, vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, mervi.robert(at)jyvaskyla.fi, puh. 014 266 3070

Leila Koskinen, palvelusihteeri (hoitaa yhteystietolistaa) leila.k.koskinen(at)jkl.fi, puh. 050 312 5315

Lisätietoja: Jyväskylän kaupungin vapaaehtoistoiminnan palvelut Vapari
Jämsä
Jämsän seudun valikkoryhmä

Puheenjohtaja: Tuija Backman, Hankevastaava Porukassa parempi- aivoterveyttä eläkevuosiin, Jämsän Muistiyhdistys ry.

Puh. 040 673 0777
 tuija.backman@jamsanmuistiyhdistys.fi

Varapuheenjohtaja: Marjo Örn, morn@netti.fi
Kaakonkulma
Haminan, Miehikkälän ja Virolahden alueen valikkoryhmänä toimii Kaakonkulman vapaaehtoistoiminnan yhteistyöverkosto KaVa.

Puheenjohtaja: Minna Mänttäri, p. 040 7517 955
minna.manttari(at)kumppanuustalohilma.fi

Sihteeri: Annakaisa Kivelä: myoyhessa(at)rateva.fi
Kaarina
Puheenjohtaja: Jukka Haroma, jukka.haroma(at)hotmail.com

Sihteeri: Tiina Valtanen, tiina.valtanen(at)kasevakaarina.fi, 0400 371 088
Kainuu
Jäsenyhteisöt:

MLL:n Kainuun piiri ry,
Suomen Punainen Risti Kajaanin osasto ja Kaveritaitoja Nuorille-hanke,
Kainuun Sydänyhdistys ry,
Kajaanin Seudun Diabetesyhdistys ry,
Kainuun Muistiyhdistys ry / Kainuun Muistiluotsi,
Kainuun Näkövammaiset ry,
Kajaanin evl seurakunta,
Nuorten ystävät ry / Klubitalo Tönäri,
MIELI Kainuun mielenterveys ry / Nuorimieli-toiminta,
MIELI Kainuun Mielenterveys ry / Kainuun Kriisikeskus,
Vuolijoen alueen kyläyhdistykset,
Kainuun Omaishoitajat ja Läheiset ry / Kainuun OmaisOiva,
Kajaanin Tyttöjen Tupa
Kajaanin työvoimayhdistys ry,
Setlementti Kainulan kannatusyhdistys ry/ Kajaanin Tyttöjen Tupa,
Vuolle Setlementti ry /Pohjois-Suomen
Sovittelutoimisto Kainuun aluetoimisto
UNICEFin Kajaanin vapaaehtoisryhmä

Puheenjohtaja: Peppiina Hakkarainen, Kajaanin Tyttöjen Tupa,
peppiina(at)kajaanintyttojentupa.fi, 0449013205
Keski-Uusimaa
Keski-Uudenmaan valikkoryhmän toiminta-alue pitää sisällään: Mäntsälä, Pornainen, Kerava, Järvenpää, Tuusula ja Nurmijärvi, sekä Hyvinkää, jossa toimii myös oma ryhmänsä.

Puheenjohtaja: Mia Ruotsalainen, yhteisökoordinaattori, Keski-Uudenmaan Yhdistysverkosto ry, mia.ruotsalainen(at)yhdistysverkosto.net, puh. 045 129 7029

Varapuheenjohtaja: Krista Maarajärvi, Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Setlementti Louhela, krista.maarajarvi(at)setlementtilouhela.fi, puh. 044 3400702

Lisätietoja: Keski-Uudenmaan yhdistysverkosto > Tukea vapaaehtoisille
Koillismaa
Puheenjohtaja: Virpi Kilpijärvi, Koillisen Kumppanit -hanke, virpi.kilpijarvi(at)koillisenkumppanit.fi, puh. 0400 315 247

Varapuheenjohtaja: Maarit Aho, PerhePesä Kuusamo, maarit.aho(at)mll.fi, puh. 040 845 8078
Kokkola ja Keski-Pohjanmaa
Keski-Pohjanmaan alueen vertaistuki- ja vapaaehtoistoiminnan kehittämisen yhteistyöryhmä VERKKARIT toimii Kokkolan seudun valikkoryhmänä.

Puheenjohtaja: Kati Hyvönen, SILTA yhteisöklubi, kati.hyvonen(at)siltakokkola.fi, puh. 050 338 5772
Yhteyttä voi ottaa myös toiminnanjohtaja Sirpa Nevasaareen: sirpa.nevasaari(at)siltakokkola.fi, puh 050 3826196

Lisätietoja: SILTA yhteisöklubin vapaaehtoistoiminnan kehittäminen
Kotka
Puheenjohtaja: Raisa Mänttäri, raisa.manttari(at)kakspy.com
Kuopio
Jäsenenä mm. Diakoniakeskus, Mannerheimin Lastensuojeluliiton Järvi-Suomen piiri, Kuopion Ensikotiyhdistys ry, Kuopion Mielenterveyden Tuki ry, Kuopion Seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry, Kuopion seudun epilepsiayhdistys ry, Nuorten Palvelu ry, Pohjois-Savon Allergia- ja Astmayhdistys ry, Pohjois-Savon Muisti ry, Pohjois-Savon Syöpäyhdistys ry, Puijon Diabetesyhdistys ry, Savon Mielenterveysomaiset – FinFami ry/Oma ry, Sirkkulanpuiston toimintayhdistys ry, Suomen Punainen Risti Savo-Karjalan piiri, Turvalinkki ry

Puheenjohtaja: Kiertävä puheenjohtajuus, vuonna 2022 puheenjohtajana toimii Tukipilarin Essi Saarela, essi.saarela(at)tukipilari.fi p. 040 557 4646
Lohja
Puheenjohtaja: Katja Sandholm,
katja.sandholm@hiidenomaishoitajat.fi, puh. 044 9867 187
Oulu
Vapaaehtoistoiminnan verkosto VARES on Pohjois-Pohjanmaan kansalaisjärjestöjen ja useiden eri toimijatahojen muodostama yhteistyöverkosto. Vapaaehtoistoistoiminnan suunnittelu, tiedottaminen ja toteutus tehdään jäsenistä muodostetuissa imago-, motivointi- ja maahanmuuttajatyöntiimeissä. VARES-verkoston osana toimii Oulun valikkoryhmä, jonka toiminta keskittyy työnohjaukseen ja kokemusten vaihtoon.

Puheenjohtaja: Vuolle Setlementti ry, Oulu
Annukka Oksman-Hiukka, annukka.oksman-hiukka(at)vuolleoulu.fi, puh. 044 786 1606
Minna Lassila, minna.lassila(at)vuolleoulu.fi, puh. 050 4717 193

Lisätietoja: www.varesverkosto.fi
Facebook: Vapaaehtoistoiminnan verkosto VARES
Meri-Lappi
Ota yhteyttä Pinjaan, jos haluat liittyä ryhmään: pinja.nieminen(at)kansalaisareena.fi
Pieksämäki
Puheenjohtaja: Mari Nykänen, Pieksämäen Omaishoitajat ry,
mari.nykanen1@gmail.com
puh. 050 320 7771

Lisätietoja ryhmästä myös: Neuvokas Toimintakeskus, vapaaehtoistoiminta(at)neuvokas.net
Pirkkala
Puheenjohtaja: Päivi Kemppainen, paivi.kemppainen(at)pirkkala.fi, puh. 050 374 5075
Pohjois-Karjala
Pohjois-Karjalan vapaaehtoistoiminnan verkosto toimii alueen valikkoryhmänä.

Puheenjohtajat: Sini Korhonen, Nuorisoseurat Pohjois-Karjala, sini.korhonen(at)nuorisoseurat.fi
Heini Manner, Joensuun Pelastakaa Lapset, heini.manner(at)pelastakaalapsetjoensuu.fi

Lisätietoja: Pohjois-Karjalan vapaaehtoistoiminan verkosto
Pori
Jäsenenä mm. FinFami Satakunta ry, Porin ev.lut. srk-yhtymä / Seurakuntapalvelut / Mummun Kamari, Satakunnan Syöpäyhdistys, Avustajakeskus, SPR:n Porin osaston ystävävälitys, Satakunnan omaishoitajat ry ,Porin kaupunki, Vapaaehtoistoiminnan keskus Liisa, Porin Sininauha ry ja Varsinais-Suomen ja Satakunnan Muistiluotsi

Puheenjohtaja: Elina Uusivuori, elina.uusivuori(at)finfamisatakunta.fi, puh. 044 545 4628
Päijät-Häme
Päijät-Hämeen vapaaehtoistoiminnan verkosto toimii alueen valikkoryhmänä. Verkostoon kuuluu vapaaehtoistoimintaa koordinoivia ja vapaaehtoisvoimin toimivia tahoja.

Puheenjohtaja: Hanna Virtanen, hanna.virtanen(at)lahdenlahimmaispalvelu.fi, puh. 050 436 2251

Lisätietoja: Päijät-Hämeen vapaaehtoistoiminnan verkosto
Rauma
Jäsenenä mm. Rauman kaupunki / Palvelutori, Rauman MTY Friski Tuult ry, SPR Rauma, Rauman Seudun Katulähetys ry, Avustajakeskus, Rauman Seudun Työttömät ry, Rikosuhripäivystyksen Rauman seudun palvelupiste, Rauman Invalidit, Rauman Kriisikeskus Ankkurpaikk`, Nortamon Perhekeskus.

Puheenjohtaja: Anniina Sillanpää, Rauman Invalidit, rauman.invalidit(at)outlook.com ja puh. 0405245721.
Riihimäki
Riihimäen seudun valikkoryhmä on avoin yhteistyöverkosto, johon ovat tervetulleita kaikki Riihimäen seudulla vapaaehtoistoimintaa koordinoivat tahot. Ryhmässä on mukana edustajia niin yhdistyksistä, seurakunnista kuin kunnistakin.

Puheenjohtaja: Reija Lumivuokko, reija.lumivuokko(at)riihimaki.fi, p. 040 647 7112
Rovaniemi
Puheenjohtaja: Suvimaria Saarenpää, Rovaniemen NEUVOKAS, suvimaria.saarenpaa(at)rovaniemenneuvokas.fi, puh. 0400 350 978

Lisätietoja: Rovaniemen järjestötalo / Vapaaehtoistyötä koordinoivien vertaisryhmä Rovaniemellä
Salo
Puheenjohtaja: Sanna Saramo, sanna.saramo(at)evl.fi

Lisätietoja: Salon alueen valikkoryhmä KumppaRi (Kumppanuus rikastuttaa)
Satakunta
Yhteydenotot: annemari.hirsimaki(at)yhteisokeskus.fi
Savonlinna
Yhteyshenkilö: Sirpa Kolistaja, Savonlinnan Seudun Kolomonen ry, sirpa.kolistaja(at)kolomonen.fi
Seinäjoki
Puheenjohtaja: Sirpa Saarimäki: sirpa.saarimaki(at)ystavankortti.fi
Tampere
TARVE – Tampereen Voimavaraverkosto ry on vapaaehtoistoimintaa järjestävien järjestöjen ja yhteisöjen yhteistyöyhdistys. Tampereen valikkoryhmä toimii TARVE ry:n rinnalla.

Puheenjohtaja: Eija Jyllilä: eija.jyllila(at)teory.fi, puh. p. 050 447 2888

Lisätietoja: TARVE – Tampereen Voimavaraverkosto ry
Turku
Puheenjohtaja: Minna Härmä, minna.harma(at)neurolo.fi, Lounais-Suomen neuroyhdistys ry
Varapuheenjohtaja: Mia Lehtonen, mia.lehtonen(at)evl.fi, Diakoniakeskus, Kirkko Turussa ja Kaarinassa
Vaasa ja Pohjanmaa
Vaasan seudun valikkoryhmä

Puheenjohtaja: Eeva Ehn, eeva.ehn(at)pohy.fi, puh. +358 44 756 5413, POHY / Järjestöklinikka-hanke
Varapuheenjohtaja: Raija Koivisto, raija.koivisto(at)pohy.fi, puh. +358 40 8244 168, POHY / Järjestöpäällikkö
Valkeakoski
Puheenjohtaja: Marika Hoviniemi, hyvinvointikoordinaattori, Valkeakosken kaupunki, marika.hoviniemi(at)valkeakoski.fi
Vantaa
Jäsenenä mm. Hyvät Tuulet ry, Enter ry, HelsinkiMissio, Kansalaisareena ry / Jeesaan-hanke, MarjaVerkko, MEREO/ Vanhusten Palvelutaloyhdistys ry, MLL Uudenmaan piiri, Monaliiku, Nicehearts ry, Pääkaupunkiseudun Omaishoitajat ja Läheiset ry Polli, Parempi avioliitto ry, Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy, Sorasod ry, Tiedekeskus Heureka, Tikkurilan seurakunta, Tunne rintasi ry, Vanhusten Kotiapusäätiö, Vantaan Alueen Mielenterveysseura ry, Vantaan Järjestörinki ry, Vantaan kaupunki, Vantaan seurakunnat, Vantaan sovittelutoimisto, Sininauhasäätiö

Puheenjohtaja: Heli Lumiaro, yhteisökoordinaattori, Vantaan Järjestörinki ry, heli.lumiaro(at)vantaalla.info
Varkaus
Puheenjohtaja: Pia Hosio, Varkauden luterilainen seurakunta: pia.hosio(at)evl.fi
Ylä-Savo
Ylä-Savon Vireää vapaaehtoistoimintaa – Virva-verkosto toimii Ylä-Savon alueen valikkoryhmänä.

Puheenjohtaja: Harriet Kiuru, Yhdistystalo Vakka, harriet.kiuru(at)ylasavonvakka.fi
Jaa somessa:
Takaisin sivun yläreunaan