Hyppää sisältöön

Valikkoryhmät

Valikkoverkoston muodostavat 39 valikkoryhmää. 

Ryhmät tapaavat säännöllisesti, vaikuttavat paikallisiin tai oman alansa asioihin, tekevät yhteistä vapaaehtoistoiminnan viestintää, järjestävät koulutuksia ja virkistystä sekä koordinaattoreille että omille vapaaehtoisilleen, järjestävät tapahtumia ja rekrytoivat vapaaehtoisia yhdessä. Tärkeä osa toimintaa on koordinaattoreiden välinen verkostoituminen ja vertaistuki.

Mukana on 39 alueellista ryhmää ja yksi teemaryhmä, globaalivastuujärjestöjen valikkoryhmä.

Valikkoryhmien hyviä tapaamiskonsepteja – tutustu muilta valikkoryhmien puheenjohtajilta kerättyihin ideoihin ja ota käyttöön omassa ryhmässäsi: Tapaamiskonseptit.

Liity mukaan ottamalla yhteyttä oman alueesi tai teemasi ryhmän puheenjohtajaan, yhteystiedot alla.

Eikö alueellasi ole ryhmää? Tarvitsisitko sisällöllistä tukea samalla alalla toimivista? Perustetaan uusi ryhmä! Ota yhteyttä aluetoiminnan päällikköön Kansalaisareenassa: pinja.nieminen(at)kansalaisareena.fi.

Globaalivastuujärjestöt
Globaalivastuujärjestöjen valikkoryhmä kokoaa yhteen vapaaehtoistoiminnan koordinaattorit, jotka työskentelevät kehitysyhteistyön, ihmisoikeuksien, ympäristön tai kansainvälisen vapaaehtoistyön järjestöissä. Teemaryhmää koordinoivat Fingo ja Kansalaisareena.

Puheenjohtaja: Maiju Tuomainen, Plan International Suomi, maiju.tuomainen(at)plan.fi, p. 050 476 5411
Espoo
Espoon valikkoryhmä koostuu Espoon Vapaaehtoisverkoston jäsentahoista ja niissä olevista vapaaehtoistoiminnan koordinaattoreista Espoon kaupungilta, seurakunnista sekä kolmannelta sektorilta.

Puheenjohtaja: Tiina Solala, etunimi.sukunimi(at)ejy.fi, p. 050 540 3432

Lisätietoja: Espoon vapaaehtoisverkosto
Helsinki
Puheenjohtaja: Aino Jones, Familia ry, aino.mt.jones(at)gmail.com
Helsingfors: Frivilligt på Svenska
Medlemmar t. ex.: Föreningen Luckan r.f; Helsingfors social- och hälsovårdsverk; Helsingfors svenska Marthaförening r.f.; HelsingforsMission; Folkhälsans förbund,; Sympati r.f; Samtalstjänst; SAMS- Samarbetsförbundet kring funktionshinder r.f; Matteus Församling.

Ordförande: Tamara Bergkvist, tamara.bergkvist(at)helsinkimissio.fi
Huittinen
Puheenjohtaja: Anu Kärki, anu.karki(at)huittinen.fi
Hyvinkää
Puheenjohtaja: Noora Widing, noora.widing(at)hyvy.fi, puh. 045 168 4577

Lisätietoja: Hyvinkään yhdistykset ry
Hämeenlinna
Hämeenlinnan seudun vapaaehtoistoiminnan verkosto on paikallisten vapaaehtoistoimintaa tarjoavien tahojen verkosto ja yhteenliittymä ja toimii alueen valikkoryhmänä. Toiminnan tavoite on madaltaa kynnystä tulla mukaan vapaaehtoistoimintaan sekä tehdä tärkeää vapaaehtoistoimintaa näkyväksi.

Puheenjohtaja: Laura Kujala, laura.kujala(at)hameensetlementti.fi, puh. 050 340 0134.

Lisätietoja: Hämeenlinnan seudun vapaaehtoistoiminnan verkosto
Jokilaaksot
Jokilaaksojen valikkoryhmään kuuluu toimijoita Siika-, Pyhä- ja Kalajokilaakson alueelta.

Puheenjohtaja: Anitta Anunti, Raudaskylän Kristillinen Opisto, anitta.anunti(at)rko.fi, puh. 044-7427629
Jyväskylä
Jyväskylän valikkoryhmä on vapaaehtoistoimintaa organisoivien yhteisöjen muodostama avoin verkosto ja siinä on mukana yli 80 yhteisöä eri sektoreilta.

Puheenjohtaja: Mervi Robert, vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, mervi.robert(at)jyvaskyla.fi, puh. 014 266 3070

Leila Koskinen, palvelusihteeri (hoitaa yhteystietolistaa) leila.k.koskinen(at)jkl.fi, puh. 050 312 5315

Lisätietoja: Jyväskylän kaupungin vapaaehtoistoiminnan palvelut Vapari
Kaakonkulma
Haminan, Miehikkälän ja Virolahden alueen valikkoryhmänä toimii Kaakonkulman vapaaehtoistoiminnan yhteistyöverkosto KaVa.

Puheenjohtaja: Minna Mänttäri, p. 040 7517 955
minna.manttari(at)kumppanuustalohilma.fi

Sihteeri: Annakaisa Kivelä: myoyhessa(at)rateva.fi
Kaarina
Puheenjohtaja: Jukka Haroma, jukka.haroma(at)hotmail.com

Sihteeri: Tiina Valtanen, tiina.valtanen(at)kasevakaarina.fi, 0400 371 088
Kainuu
Jäsenenä mm. MLL:n Kainuun piiri ry, SPR:n Kajaanin osasto, Kainuun Sydänyhdistys ry, Kajaanin Seudun diabetesyhdistys ry, Kainuun Muistiyhdistys ry / Kainuun Muistiluotsi, Kainuun Näkövammaiset ry, Kajaanin evl Srk / Karoliinan kamari, Pohjois-Suomen sovittelutoimiston Kainuun aluetoimisto, Nuorten ystävät ry / Klubitalo Tönäri, Kainuun Mielenterveysseura ry / Nuorimieli, Kainuun Mielenterveysseura ry / Kainuun Kriisikeskus, Vuolijoen vapaaehtoistoiminnan verkosto, Kainuun Omaishoitajat ja Läheiset ry / Kainuun OmaisOiva, MLL:n Kainuun piiri ry / JärjestöKainuu 2.0 -hanke

Puheenjohtaja: Tuula Kurkinen, Kajaanin seurakunta, tuula.kurkinen(at)evl.fi, 044 744 4311
Keski-Uusimaa
Keski-Uudenmaan valikkoryhmän toiminta-alue pitää sisällään: Mäntsälä, Pornainen, Kerava, Järvenpää, Tuusula ja Nurmijärvi, sekä Hyvinkää, jossa toimii myös oma ryhmänsä.

Puheenjohtaja: Mia Ruotsalainen, yhteisökoordinaattori, Keski-Uudenmaan Yhdistysverkosto ry, mia.ruotsalainen(at)yhdistysverkosto.net, puh. 045 129 7029

Varapuheenjohtaja: Krista Maarajärvi, Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Setlementti Louhela, krista.maarajarvi(at)setlementtilouhela.fi, puh. 044 3400702

Lisätietoja: Keski-Uudenmaan yhdistysverkosto > Tukea vapaaehtoisille
Koillismaa
Puheenjohtaja: Kaisu Haataja, NoSe ry, kaisu.haataja(at)nosery.fi, puh. 044 976 8915

Varapuheenjohtaja: Virpi Kilpijärvi, Koillisen Kumppanit -hanke, virpi.kilpijarvi(at)koillisenkumppanit.fi, puh. 0400 315 247
Kokkola ja Keski-Pohjanmaa
Keski-Pohjanmaan alueen vertaistuki- ja vapaaehtoistoiminnan kehittämisen yhteistyöryhmä VERKKARIT toimii Kokkolan seudun valikkoryhmänä.

Puheenjohtaja: Lasse Nygård, SILTA yhteisöklubi, lasse.nygard(at)siltakokkola.fi, puh. 0400 314 662
Yhteyttä voi ottaa myös toiminnanjohtaja Sirpa Nevasaareen: sirpa.nevasaari(at)siltakokkola.fi, puh 050 3826196

Lisätietoja: SILTA yhteisöklubin vapaaehtoistoiminnan kehittäminen
Kotka
Puheenjohtaja: Saila Piipari-Huovila, Kotkan kaupungin vapaaehtoistyön koordinaattoori, saila.piipari-huovila(at)kotka.fi, puh. 040 185 3285
Kuopio
Jäsenenä mm. Diakoniakeskus, Mannerheimin Lastensuojeluliiton Järvi-Suomen piiri, Kuopion Ensikotiyhdistys ry, Kuopion Mielenterveyden Tuki ry, Kuopion Seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry, Kuopion seudun epilepsiayhdistys ry, Nuorten Palvelu ry, Pohjois-Savon Allergia- ja Astmayhdistys ry, Pohjois-Savon Muisti ry, Pohjois-Savon Syöpäyhdistys ry, Puijon Diabetesyhdistys ry, Savon Mielenterveysomaiset – FinFami ry/Oma ry, Sirkkulanpuiston toimintayhdistys ry, Suomen Punainen Risti Savo-Karjalan piiri, Turvalinkki ry

Puheenjohtaja: Kiertävä puheenjohtajuus, vuonna 2021 puheenjohtajana toimii Tanja Tilles-Tirkkonen: tanja.tilles-tirkkonen(at)kuopio.fi
Lohja
Puheenjohtaja: Katja Sandholm,
katja.sandholm@hiidenomaishoitajat.fi, puh. 044 9867 187
Oulu
Vapaaehtoistoiminnan verkosto VARES on Pohjois-Pohjanmaan kansalaisjärjestöjen ja useiden eri toimijatahojen muodostama yhteistyöverkosto. Vapaaehtoistoistoiminnan suunnittelu, tiedottaminen ja toteutus tehdään jäsenistä muodostetuissa imago-, motivointi- ja maahanmuuttajatyöntiimeissä. VARES-verkoston osana toimii Oulun valikkoryhmä, jonka toiminta keskittyy työnohjaukseen ja kokemusten vaihtoon.

Puheenjohtaja: Vuolle Setlementti ry, Oulu
Annukka Oksman-Hiukka, annukka.oksman-hiukka(at)vuolleoulu.fi, puh. 044 786 160
Pirjo Honkanen, pirjo.honkanen(at)vuolleoulu.fi, puh. 050 325 5149

Lisätietoja: www.varesverkosto.fi
Facebook: Vapaaehtoistoiminnan verkosto VARES
Meri-Lappi
Puheenjohtaja: Tuula Huttunen-Koivumaa, Pohjoisen yhteisöjen tuki – Majakka ry, tuula.huttunen(at)pyt.fi, puh. 040 580 1654.
Pieksämäki
Puheenjohtaja: Katariina Saks, Pieksämäen seurakunta, katariina.saks(at)evl.fi
Varapuheenjohtaja:
Sanna Kinnunen, MIELI Pieksämäen mielenterveys ry / Neuvokas Toimintakeskus, vapaaehtoistoiminta(at)neuvokas.net
Pirkkala
Puheenjohtaja: Päivi Kemppainen, paivi.kemppainen(at)pirkkala.fi, puh. 050 374 5075
Pohjois-Karjala
Pohjois-Karjalan vapaaehtoistoiminnan verkosto toimii alueen valikkoryhmänä.

Puheenjohtaja: Teija Sivonen, järjestökoordinaattori, p. 050 443 5410

Lisätietoja: Pohjois-Karjalan vapaaehtoistoiminan verkosto
Pohjois-Satakunta
Puheenjohtaja: Edit Koskinen, edit.koskine(at)evl.fi
Pori
Jäsenenä mm. FinFami Satakunta ry, Porin ev.lut. srk-yhtymä / Seurakuntapalvelut / Mummun Kamari, Satakunnan Syöpäyhdistys, Avustajakeskus, SPR:n Porin osaston ystävävälitys, Satakunnan omaishoitajat ry ,Porin kaupunki, Vapaaehtoistoiminnan keskus Liisa, Porin Sininauha ry ja Varsinais-Suomen ja Satakunnan Muistiluotsi

Puheenjohtaja: Elina Uusivuori, elina.uusivuori(at)finfamisatakunta.fi, puh. 044 545 4628
Porvoo
Puheenjohtaja: Petra Bärlund-Hämäläinen, Porvoon kaupunki/Sosiaali- ja terveystoimen johto, Borgå stad/Social- och hälsovårds förvaltning, petra.barlund-hamalainen(at)porvoo.fi, puh. 0400 186 818
Päijät-Häme
Päijät-Hämeen vapaaehtoistoiminnan verkosto toimii alueen valikkoryhmänä. Verkostoon kuuluu vapaaehtoistoimintaa koordinoivia ja vapaaehtoisvoimin toimivia tahoja.

Puheenjohtaja: Hanna Virtanen, hanna.virtanen(at)lahdenlahimmaispalvelu.fi, puh. 050 436 2251

Lisätietoja: Päijät-Hämeen vapaaehtoistoiminnan verkosto
Rauma
Jäsenenä mm. Rauman kaupunki / Palvelutori, Rauman MTY Friski Tuult ry, SPR Rauma, Rauman Seudun Katulähetys ry, Avustajakeskus, Rauman Seudun Työttömät ry, Rikosuhripäivystyksen Rauman seudun palvelupiste, Rauman Kriisikeskus Ankkurpaikk`, Nortamon Perhekeskus.

Puheenjohtaja: Virve Järvinen, Rauman seurakunta, virve.jarvinen(at)evl.fi, puh. 044 769 1271
Riihimäki
Riihimäen seudun valikkoryhmä on avoin yhteistyöverkosto, johon ovat tervetulleita kaikki Riihimäen seudulla vapaaehtoistoimintaa koordinoivat tahot. Ryhmässä on mukana edustajia niin yhdistyksistä, seurakunnista kuin kunnistakin.
Ryhmän puheenjohtajana toimii Reija Lumivuokko: reija.lumivuokko(at)riihimaki.fi, p. 040 647 7112
Rovaniemi
Puheenjohtaja: Suvimaria Saarenpää, Rovaniemen NEUVOKAS, suvimaria.saarenpaa(at)rovaniemenneuvokas.fi, puh. 0400 350 978

Lisätietoja: Rovaniemen järjestötalo / Vapaaehtoistyötä koordinoivien vertaisryhmä Rovaniemellä
Salo
Puheenjohtaja: Sanna Saramo, sanna.saramo(at)evl.fi

Lisätietoja: Salon alueen valikkoryhmä KumppaRi (Kumppanuus rikastuttaa)
Savonlinna
Yhteyshenkilöt: Kimmo Käärmelahti ja Sirpa Kolistaja, Savonlinnan Seudun Kolomonen ry, kimmo.kaarmelahti(at)kolomonen.fi, sirpa.kolistaja(at)kolomonen.fi
Seinäjoki
Puheenjohtaja: Sirpa Saarimäki: sirpa.saarimaki(at)ystavankortti.fi
Tampere
TARVE – Tampereen Voimavaraverkosto ry on vapaaehtoistoimintaa järjestävien järjestöjen ja yhteisöjen yhteistyöyhdistys. Tampereen valikkoryhmä toimii TARVE ry:n rinnalla.

Puheenjohtaja: Eija Jyllilä, TampereMissio, eija.jyllila(at)tamperemissio.fi, puh. 0405201911

Lisätietoja: TARVE – Tampereen Voimavaraverkosto ry
Turku
Puheenjohtaja: Katja Rippstein, katja.rippstein(at)mll.fi, p. 045 132 6736
Valkeakoski
Puheenjohtaja: Elina Virtanen, Vapaaehtoistoiminnan ja kansainvälisen työn koordinaattori, Sääksmäen seurakunta, elina.virtanen(at)evl.fi, 040 1617026

Voit ottaa yhteyttä myös: Marika Hoviniemi, hyvinvointikoordinaattori, Valkeakosken kaupunki, marika.hoviniemi(at)valkeakoski.fi
Vantaa
Jäsenenä mm. Hyvät Tuulet ry, Enter ry, HelsinkiMissio, Kansalaisareena ry / Jeesaan-hanke, MarjaVerkko, MEREO/ Vanhusten Palvelutaloyhdistys ry, MLL Uudenmaan piiri, Monaliiku, Nicehearts ry, Pääkaupunkiseudun Omaishoitajat ja Läheiset ry Polli, Parempi avioliitto ry, Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy, Sorasod ry, Tiedekeskus Heureka, Tikkurilan seurakunta, Tunne rintasi ry, Vanhusten Kotiapusäätiö, Vantaan Alueen Mielenterveysseura ry, Vantaan Järjestörinki ry, Vantaan kaupunki, Vantaan seurakunnat, Vantaan sovittelutoimisto, Sininauhasäätiö

Puheenjohtaja: Heli Lumiaro, yhteisökoordinaattori, Vantaan Järjestörinki ry, heli.lumiaro(at)vantaalla.info
Varkaus
Puheenjohtaja: Heidi Hartikainen, järjestösuunnittelija, Vammel ry, toimisto(at)vammel.fi, puh. 044 9762 256
Ylä-Savo
Ylä-Savon Vireää vapaaehtoistoimintaa – Virva-verkosto toimii Ylä-Savon alueen valikkoryhmänä.

Puheenjohtaja: Maarit Mykkänen, Ylä-Savon Vakka-hanke / Pohjois-Savon Muisti ry, maarit.mykkanen(at)psmuisti.fi, puh. 044 066 1228
Jaa somessa:
Takaisin sivun yläreunaan