Hyppää sisältöön

Valikkoryhmät

Valikkoverkoston muodostavat 40 valikkoryhmää. 

Ryhmät tapaavat säännöllisesti, vaikuttavat paikallisiin tai oman alansa asioihin, tekevät yhteistä vapaaehtoistoiminnan viestintää, järjestävät koulutuksia ja virkistystä sekä koordinaattoreille että omille vapaaehtoisilleen, järjestävät tapahtumia ja rekrytoivat vapaaehtoisia yhdessä. Tärkeä osa toimintaa on koordinaattoreiden välinen verkostoituminen ja vertaistuki.

Mukana on 38 alueellista ryhmää ja kaksi teemaryhmää, globaalivastuujärjestöjen valikkoryhmä ja tuetun vapaaehtoistoiminna valikkoryhmä.

Valikkoryhmien hyviä tapaamiskonsepteja – tutustu muilta valikkoryhmien puheenjohtajilta kerättyihin ideoihin ja ota käyttöön omassa ryhmässäsi: Tapaamiskonseptit.

Liity mukaan ottamalla yhteyttä oman alueesi tai teemasi ryhmän puheenjohtajaan, yhteystiedot alla.

Eikö alueellasi ole ryhmää? Tarvitsisitko sisällöllistä tukea samalla alalla toimivista? Perustetaan uusi ryhmä! Ota yhteyttä aluetoiminnan päällikköön Kansalaisareenassa: pinja.nieminen(at)kansalaisareena.fi.

Globaalivastuujärjestöt
Globaalivastuujärjestöjen valikkoryhmä kokoaa yhteen vapaaehtoistoiminnan koordinaattorit, jotka työskentelevät kehitysyhteistyön, ihmisoikeuksien, ympäristön tai kansainvälisen vapaaehtoistyön järjestöissä. Teemaryhmää koordinoivat Fingo ja Kansalaisareena.

Puheenjohtaja: Matias Uusisilta, Kirkon ulkomaanapu Changemaker – nuorisoverkoston koordinaattori.
matias.uusisilta(at)kirkonulkomaanapu.fi
Tuettu vapaaehtoistoiminta
Tuetun vapaaehtoistoiminnan valikkoryhmässä on mukana organisaatioita, jotka järjestävät tuettua vapaaehtoistoimintaa. Ryhmässä jaetaan asiantuntemusta ja kokemuksia sekä saadaan tietoa muista tuetun vapaaehtoistoiminnan muodoista.

Ryhmässä ovat nyt mukana seuraavat organisaatiot:

Lahden Diakonialaitos (Tukea vapaaehtoisuuteen-hanke)
Kehitysvammaisten tukiliitto (Best Buddies-toiminta)
Kehitysvammatuki 57 ry
Hämeen Setlementti
Lounais-Suomen avustajakeskus
Sosped -säätiö (Tampereen kulttuuripaja Virta)
Helsingin Muistiyhdistys (Helsingin ja Itä-Uudenmaan Muistiluotsi)

Yhteydenotot: Venni Turtiainen: venni.turtiainen(at)kvtuki57.fi
Espoo
Espoon valikkoryhmä koostuu Espoon Vapaaehtoisverkoston jäsentahoista ja niissä olevista vapaaehtoistoiminnan koordinaattoreista Espoon kaupungilta, seurakunnista sekä kolmannelta sektorilta.

Puheenjohtaja: Anu Häkkinen, anu.hakkinen(at)ejy.fi

Lisätietoja: Espoon valikkoryhmä
Helsinki
Puheenjohtaja: Aino Jones, Familia ry, aino.mt.jones(at)gmail.com
Helsingfors: Frivilligt på Svenska
Medlemmar t. ex.: Föreningen Luckan r.f; Helsingfors social- och hälsovårdsverk; Helsingfors svenska Marthaförening r.f.; HelsingforsMission; Folkhälsans förbund,; Sympati r.f; Samtalstjänst; SAMS- Samarbetsförbundet kring funktionshinder r.f; Matteus Församling.

Ordförande: SAMS vänverksamhet, vanverksamhet(at)samsnet.fi
Huittinen
Puheenjohtaja: Anu Kärki, anu.karki(at)huittinen.fi
Hyvinkää
Puheenjohtaja: Noora Widing, noora.widing(at)hyvy.fi, puh. 045 168 4577

Lisätietoja: Hyvinkään yhdistykset ry
Hämeenlinna
Hämeenlinnan seudun vapaaehtoistoiminnan verkosto on paikallisten vapaaehtoistoimintaa tarjoavien tahojen verkosto ja yhteenliittymä ja toimii alueen valikkoryhmänä. Toiminnan tavoite on madaltaa kynnystä tulla mukaan vapaaehtoistoimintaan sekä tehdä tärkeää vapaaehtoistoimintaa näkyväksi.

Puheenjohtaja: Laura Kujala, laura.kujala(at)hameensetlementti.fi, puh. 050 340 0134.

Lisätietoja: Hämeenlinnan seudun vapaaehtoistoiminnan verkosto
Jokilaaksot
Jokilaaksojen valikkoryhmään kuuluu toimijoita Siika-, Pyhä- ja Kalajokilaakson alueelta.

Puheenjohtaja: Anitta Anunti, Raudaskylän Kristillinen Opisto, anitta.anunti(at)rko.fi, puh. 044-7427629
Jyväskylä
Jyväskylän valikkoryhmä on vapaaehtoistoimintaa organisoivien yhteisöjen muodostama avoin verkosto ja siinä on mukana yli 80 yhteisöä eri sektoreilta.

Puheenjohtaja: Mervi Robert, vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, mervi.robert(at)jyvaskyla.fi, puh. 014 266 3070

Leila Koskinen, palvelusihteeri (hoitaa yhteystietolistaa) leila.k.koskinen(at)jkl.fi, puh. 050 312 5315

Lisätietoja: Jyväskylän kaupungin vapaaehtoistoiminnan palvelut Vapari
Kaakonkulma
Haminan, Miehikkälän ja Virolahden alueen valikkoryhmänä toimii Kaakonkulman vapaaehtoistoiminnan yhteistyöverkosto KaVa.

Puheenjohtaja: Minna Mänttäri, p. 040 7517 955
minna.manttari(at)kumppanuustalohilma.fi

Sihteeri: Annakaisa Kivelä: myoyhessa(at)rateva.fi
Kaarina
Puheenjohtaja: Jukka Haroma, jukka.haroma(at)hotmail.com

Sihteeri: Tiina Valtanen, tiina.valtanen(at)kasevakaarina.fi, 0400 371 088
Kainuu
Jäsenyhteisöt:
-MLL:n Kainuun piiri ry,
-Suomen Punainen Risti Kajaanin osasto ja Kaveritaitoja Nuorille-hanke,
-Kainuun Sydänyhdistys ry,
-Kajaanin Seudun Diabetesyhdistys ry,
-Kainuun Muistiyhdistys ry / Kainuun Muistiluotsi,
-Kainuun Näkövammaiset ry,
-Kajaanin evl seurakunta,
-Nuorten ystävät ry / Klubitalo Tönäri,
-MIELI Kainuun mielenterveys ry / Nuorimieli-toiminta,
-MIELI Kainuun Mielenterveys ry / Kainuun Kriisikeskus,
-Vuolijoen alueen kyläyhdistykset,
Kainuun Omaishoitajat ja Läheiset ry / Kainuun OmaisOiva,
-Kajaanin työvoimayhdistys ry,
-Setlementti Kainulan kannatusyhdistys ry/ Kajaanin Tyttöjen Tupa,
-Vuolle Setlementti ry /Pohjois-Suomen
Sovittelutoimisto Kainuun aluetoimisto
-UNICEFin Kajaanin vapaaehtoisryhmä

Puheenjohtaja: Tuula Kurkinen, Kajaanin seurakunta, tuula.kurkinen(at)evl.fi, 044 744 4311
Keski-Uusimaa
Keski-Uudenmaan valikkoryhmän toiminta-alue pitää sisällään: Mäntsälä, Pornainen, Kerava, Järvenpää, Tuusula ja Nurmijärvi, sekä Hyvinkää, jossa toimii myös oma ryhmänsä.

Puheenjohtaja: Mia Ruotsalainen, yhteisökoordinaattori, Keski-Uudenmaan Yhdistysverkosto ry, mia.ruotsalainen(at)yhdistysverkosto.net, puh. 045 129 7029

Varapuheenjohtaja: Krista Maarajärvi, Vapaaehtoistoiminnan koordinaattori, Setlementti Louhela, krista.maarajarvi(at)setlementtilouhela.fi, puh. 044 3400702

Lisätietoja: Keski-Uudenmaan yhdistysverkosto > Tukea vapaaehtoisille
Koillismaa
Puheenjohtaja: Virpi Kilpijärvi, Koillisen Kumppanit -hanke, virpi.kilpijarvi(at)koillisenkumppanit.fi, puh. 0400 315 247
Varapuheenjohtaja: Maarit Aho, PerhePesä Kuusamo, maarit.aho(at)mll.fi, puh. 040 845 8078
Kokkola ja Keski-Pohjanmaa
Keski-Pohjanmaan alueen vertaistuki- ja vapaaehtoistoiminnan kehittämisen yhteistyöryhmä VERKKARIT toimii Kokkolan seudun valikkoryhmänä.

Puheenjohtaja: Kati Hyvönen, SILTA yhteisöklubi, kati.hyvonen(at)siltakokkola.fi, puh. 050 338 5772
Yhteyttä voi ottaa myös toiminnanjohtaja Sirpa Nevasaareen: sirpa.nevasaari(at)siltakokkola.fi, puh 050 3826196

Lisätietoja: SILTA yhteisöklubin vapaaehtoistoiminnan kehittäminen
Kotka
Puheenjohtaja: Riikka Klaavu-Pihlajanmaa, Kotka-Kymin seurakunnan vapaaehtoistoiminnan koordinaattori: riikka.klaavu.pihlajamaa(at)evl.fi
Kuopio
Jäsenenä mm. Diakoniakeskus, Mannerheimin Lastensuojeluliiton Järvi-Suomen piiri, Kuopion Ensikotiyhdistys ry, Kuopion Mielenterveyden Tuki ry, Kuopion Seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry, Kuopion seudun epilepsiayhdistys ry, Nuorten Palvelu ry, Pohjois-Savon Allergia- ja Astmayhdistys ry, Pohjois-Savon Muisti ry, Pohjois-Savon Syöpäyhdistys ry, Puijon Diabetesyhdistys ry, Savon Mielenterveysomaiset – FinFami ry/Oma ry, Sirkkulanpuiston toimintayhdistys ry, Suomen Punainen Risti Savo-Karjalan piiri, Turvalinkki ry

Puheenjohtaja: Kiertävä puheenjohtajuus, vuonna 2021 puheenjohtajana toimii Tanja Tilles-Tirkkonen: tanja.tilles-tirkkonen(at)kuopio.fi
Lohja
Puheenjohtaja: Katja Sandholm,
katja.sandholm@hiidenomaishoitajat.fi, puh. 044 9867 187
Oulu
Vapaaehtoistoiminnan verkosto VARES on Pohjois-Pohjanmaan kansalaisjärjestöjen ja useiden eri toimijatahojen muodostama yhteistyöverkosto. Vapaaehtoistoistoiminnan suunnittelu, tiedottaminen ja toteutus tehdään jäsenistä muodostetuissa imago-, motivointi- ja maahanmuuttajatyöntiimeissä. VARES-verkoston osana toimii Oulun valikkoryhmä, jonka toiminta keskittyy työnohjaukseen ja kokemusten vaihtoon.

Puheenjohtaja: Vuolle Setlementti ry, Oulu
Annukka Oksman-Hiukka, annukka.oksman-hiukka(at)vuolleoulu.fi, puh. 044 786 1606
Minna Lassila, minna.lassila(at)vuolleoulu.fi, puh. 050 4717 193

Lisätietoja: www.varesverkosto.fi
Facebook: Vapaaehtoistoiminnan verkosto VARES
Meri-Lappi
Ota yhteyttä Pinjaan, jos haluat liittyä ryhmään: pinja.nieminen(at)kansalaisareena.fi
Pieksämäki
Puheenjohtaja: Katariina Saks, Pieksämäen seurakunta, katariina.saks(at)evl.fi
Varapuheenjohtaja:
Sanna Kinnunen, MIELI Pieksämäen mielenterveys ry / Neuvokas Toimintakeskus, vapaaehtoistoiminta(at)neuvokas.net
Pirkkala
Puheenjohtaja: Päivi Kemppainen, paivi.kemppainen(at)pirkkala.fi, puh. 050 374 5075
Pohjois-Karjala
Pohjois-Karjalan vapaaehtoistoiminnan verkosto toimii alueen valikkoryhmänä.

Puheenjohtaja: Teija Sivonen, järjestökoordinaattori, p. 050 443 5410

Lisätietoja: Pohjois-Karjalan vapaaehtoistoiminan verkosto
Pohjois-Satakunta
Yhteydenotot ryhmään liittymiseksi: annemari.hirsimaki(at)yhteisokeskus.fi
Pori
Jäsenenä mm. FinFami Satakunta ry, Porin ev.lut. srk-yhtymä / Seurakuntapalvelut / Mummun Kamari, Satakunnan Syöpäyhdistys, Avustajakeskus, SPR:n Porin osaston ystävävälitys, Satakunnan omaishoitajat ry ,Porin kaupunki, Vapaaehtoistoiminnan keskus Liisa, Porin Sininauha ry ja Varsinais-Suomen ja Satakunnan Muistiluotsi

Puheenjohtaja: Elina Uusivuori, elina.uusivuori(at)finfamisatakunta.fi, puh. 044 545 4628
Porvoo
Ryhmä on toistaiseksi tauolla. Ota yhteyttä Pinjaan: pinja.nieminen(at)kansalaisareena.fi, jos olet kiinnostunut ryhmästä.
Päijät-Häme
Päijät-Hämeen vapaaehtoistoiminnan verkosto toimii alueen valikkoryhmänä. Verkostoon kuuluu vapaaehtoistoimintaa koordinoivia ja vapaaehtoisvoimin toimivia tahoja.

Puheenjohtaja: Hanna Virtanen, hanna.virtanen(at)lahdenlahimmaispalvelu.fi, puh. 050 436 2251

Lisätietoja: Päijät-Hämeen vapaaehtoistoiminnan verkosto
Rauma
Jäsenenä mm. Rauman kaupunki / Palvelutori, Rauman MTY Friski Tuult ry, SPR Rauma, Rauman Seudun Katulähetys ry, Avustajakeskus, Rauman Seudun Työttömät ry, Rikosuhripäivystyksen Rauman seudun palvelupiste, Rauman Kriisikeskus Ankkurpaikk`, Nortamon Perhekeskus.

Puheenjohtaja: Virve Järvinen, Rauman seurakunta, virve.jarvinen(at)evl.fi, puh. 044 769 1271
Riihimäki
Riihimäen seudun valikkoryhmä on avoin yhteistyöverkosto, johon ovat tervetulleita kaikki Riihimäen seudulla vapaaehtoistoimintaa koordinoivat tahot. Ryhmässä on mukana edustajia niin yhdistyksistä, seurakunnista kuin kunnistakin.
Ryhmän puheenjohtajana toimii Reija Lumivuokko: reija.lumivuokko(at)riihimaki.fi, p. 040 647 7112
Rovaniemi
Puheenjohtaja: Suvimaria Saarenpää, Rovaniemen NEUVOKAS, suvimaria.saarenpaa(at)rovaniemenneuvokas.fi, puh. 0400 350 978

Lisätietoja: Rovaniemen järjestötalo / Vapaaehtoistyötä koordinoivien vertaisryhmä Rovaniemellä
Salo
Puheenjohtaja: Sanna Saramo, sanna.saramo(at)evl.fi

Lisätietoja: Salon alueen valikkoryhmä KumppaRi (Kumppanuus rikastuttaa)
Savonlinna
Yhteyshenkilöt: Kimmo Käärmelahti ja Sirpa Kolistaja, Savonlinnan Seudun Kolomonen ry, kimmo.kaarmelahti(at)kolomonen.fi, sirpa.kolistaja(at)kolomonen.fi
Seinäjoki
Puheenjohtaja: Sirpa Saarimäki: sirpa.saarimaki(at)ystavankortti.fi
Tampere
TARVE – Tampereen Voimavaraverkosto ry on vapaaehtoistoimintaa järjestävien järjestöjen ja yhteisöjen yhteistyöyhdistys. Tampereen valikkoryhmä toimii TARVE ry:n rinnalla.

Puheenjohtaja: Eija Jyllilä: eija.jyllila(at)teory.fi, puh. p. 050 447 2888

Lisätietoja: TARVE – Tampereen Voimavaraverkosto ry
Turku
Puheenjohtaja: Katja Rippstein, katja.rippstein(at)mll.fi, p. 045 132 6736
Valkeakoski
Puheenjohtaja: Elina Virtanen, Vapaaehtoistoiminnan ja kansainvälisen työn koordinaattori, Sääksmäen seurakunta, elina.virtanen(at)evl.fi, 040 1617026

Voit ottaa yhteyttä myös: Marika Hoviniemi, hyvinvointikoordinaattori, Valkeakosken kaupunki, marika.hoviniemi(at)valkeakoski.fi
Vantaa
Jäsenenä mm. Hyvät Tuulet ry, Enter ry, HelsinkiMissio, Kansalaisareena ry / Jeesaan-hanke, MarjaVerkko, MEREO/ Vanhusten Palvelutaloyhdistys ry, MLL Uudenmaan piiri, Monaliiku, Nicehearts ry, Pääkaupunkiseudun Omaishoitajat ja Läheiset ry Polli, Parempi avioliitto ry, Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy, Sorasod ry, Tiedekeskus Heureka, Tikkurilan seurakunta, Tunne rintasi ry, Vanhusten Kotiapusäätiö, Vantaan Alueen Mielenterveysseura ry, Vantaan Järjestörinki ry, Vantaan kaupunki, Vantaan seurakunnat, Vantaan sovittelutoimisto, Sininauhasäätiö

Puheenjohtaja: Heli Lumiaro, yhteisökoordinaattori, Vantaan Järjestörinki ry, heli.lumiaro(at)vantaalla.info
Varkaus
Puheenjohtaja: Pia Hosio, Varkauden luterilainen seurakunta: pia.hosio(at)evl.fi
Ylä-Savo
Ylä-Savon Vireää vapaaehtoistoimintaa – Virva-verkosto toimii Ylä-Savon alueen valikkoryhmänä.

Puheenjohtaja: Maarit Mykkänen, Ylä-Savon Vakka-hanke / Pohjois-Savon Muisti ry, maarit.mykkanen(at)psmuisti.fi, puh. 044 066 1228
Jaa somessa:
Takaisin sivun yläreunaan